Letar du efter hörlurar för inspelning eller mixning?
Då har du kommit till rätt ställe.
Uppenbarligen är det nästan oumbärligt att ha ett bra professionellt ljudhörlurar för musikproduktion. Det är helt enkelt en del av standardutrustningen att ha i sitt studio eller hemstudio.
Problemet är att det finns många olika modeller på marknaden.
Vissa är av hög kvalitet, och andra är det inte.
På samma sätt, beroende på om du letar efter hörlurar för musikproduktion i allmänhet, hörlurar för beatmaking, hörlurar för inspelning eller hörlurar för mixning och mastering, kommer du inte att rikta dig mot samma modell.

För att hjälpa dig i ditt val, erbjuder jag i denna artikel ett urval av 10 av de bästa studiohörlurarna, med alla nödvändiga råd för att undvika ett dåligt val.
Mer specifikt kommer vi att ta upp följande ämnen:
- Mina “favorit” studiohörlurar
- Användning av studio-/monitorhörlurar
- De viktigaste kriterierna för att välja ett studiohörlurar
- De bästa studio- och hemstudiohörlurarna
- Jämförelsetabell för de bästa studiohörlurarna
- FAQ om studiohörlurar
Mina “favorit” studiohörlurar
Om du inte har mycket tid och bara vill ha några snabba rekommendationer, här är mina 3 favoriter från den här artikeln:
| Modell | Min åsikt | Klicka för att se priset |
|---|---|---|
![]() Beyerdynamic DT 770 | Den perfekta slutna studiohörluren. Inte så mycket för mixning men perfekt för inspelning, eftersom den isolerar bra från omgivningen | Thomann Amazon Woodbrass |
![]() Audio-Technica M50X | En sluten hörlur med oslagbart pris/prestanda-förhållande. Det är den hörlur jag använder mest (och man kan till och med mixa med dem utan problem, så de är super för hemmastudion) | Thomann Amazon Woodbrass |
![]() AKG K240 mkII | Om din budget är begränsad och du letar efter en öppen hörlur för mixning, är K240 ett mycket bra val även om den inte är perfekt (den saknar lite bas och detaljer, men för priset är den verkligen kvalitativ) | Thomann Amazon Woodbrass |
.tableauEntete.affLinkContainer a.affLink {display:block;}
Användningar av studio-/monitorhörlurar
Naturligtvis används hörlurar för att lyssna på ljud.
Ljudet genereras av två drivrutiner, som är installerade i varje öronkåpa på hörlurarna.
Hitintills inget exceptionellt: en (hem) studiohörlur, i sitt funktionssätt, är liknande en standardhörlur.
Men för att kunna välja rätt monitorhörlur är det viktigt att ställa sig frågan om användningen: i en studio-/hemstudio-situation kan hörlurar användas för olika ändamål.
En hörlur för mixning och mastering?
Den första möjliga användningen av en hörlur i studion är för mixning och mastering.
Som komplement, till exempel, monitorhögtalare — eller till och med istället, eftersom bra högtalare kan kosta ganska mycket och därför vara en verklig investering som måste planeras.
Faktum är att, till skillnad från vad man ibland läser, är det helt möjligt att använda ett headset för att mixa en låt. Visst är det inte idealiskt, men det är en möjlighet.
Övergripande finns det två olika fall.
Basfallet är att studioheadset används för att mixa hela låten. I det här fallet kommer man att ha en tendens att leta efter ett headset som är ganska platt, som återger alla frekvenser och stereobilden på ett ärligt sätt.
Det andra fallet handlar om basmixning. Ofta, särskilt i hemmastudio, gör bristen på akustisk behandling i ett rum att baserna är ett svårt element att kontrollera med högtalare.
I det här fallet kan ett monitorheadset hjälpa till att hantera dessa låga frekvenser genom att frigöra sig från rummets akustiska begränsningar. Det kan då vara intressant för en hemmastudioarbetare eller ljudtekniker att ha ett headset som är dedikerat till arbete med bas.
I alla fall, även om begränsningarna kan vara olika, är det viktigt att välja ett headset av professionell kvalitet för att kunna arbeta under bra förhållanden.
Visst finns det billiga headset som kan vara tillfälliga lösningar, men även om du arbetar i en amatörhemsstudio, rekommenderar jag att du använder professionella studioheadset som de som presenteras i denna artikel för att helt enkelt undvika att få ett ljud som inte är användbart;
Ett headset för inspelning i studio?
För allt som rör inspelning och ljudupptagning handlar det å sin sida om en helt annan användning, med därmed mycket olika behov.
Tänk dig att du vill spela in en sångare eller sångerska.
Du kommer att ge dem ett headset, där de kommer att kunna höra ackompanjemanget för att sjunga över.
Men i det här fallet, och till skillnad från en användning för mixning, är frekvensresponsen hos headsetet mindre viktig. Inte oviktig, men generellt sett är det inte nödvändigt att ha något som är väldigt exakt.
Å andra sidan kommer du förmodligen att behöva ett monitorheadset som är väl isolerat från omvärlden, som den berömda DT770 som man ser överallt, för att förhindra att ljudet från ackompanjemanget läcker ut (det kallas “läckage”) och fångas upp av mikrofonerna i rummet…
De viktigaste kriterierna för val av studioheadset
Som alltid i musikproduktionsvärlden finns det många modeller av studioheadset.
Vissa är mycket bra, andra mycket dåliga.
Problemet är att det är lite svårt att jämföra dem — särskilt när kommentarerna på nätet skiljer sig från forum till forum.
Därför föreslår jag en urval av konkreta kriterier som hjälper dig att (väl) välja ditt nästa monitorheadset, oavsett om du behöver det för musikproduktion, inspelning eller mixning.
Öppet headset eller stängt headset?
Det finns i stort sett två typer av studioheadset: så kallade “öppna” headset och så kallade “stängda” headset.
För mig är valet mellan öppet headset eller stängt headset verkligen viktigt: det är det allra första kriteriet att ta hänsyn till vid köp av ett monitorheadset, eftersom det kommer att göra att du kan eliminera vissa modeller från din lista direkt.
Den mekaniska skillnaden mellan öppna och stängda headset
Termerna “öppet headset” och “stängt headset” hänvisar framför allt till en tillverkningsspecifik egenskap som är lätt att upptäcka, nämligen om det yttre skalet på öronkåporna är stängt eller inte.
Fysiskt sett innebär detta vanligtvis:
- antingen en plastkåpa för stängda headset;
- eller ett metall- eller plastgaller för öppna headset.
Den första skillnaden mellan dessa två typer av ljudheadset är alltså visuell, som du kan se på bilden nedan:

Notera: för att komplicera saker lite finns det också så kallade « semi-öppna » hörlurar, som vanligtvis bör jämföras med « öppna » hörlurar.
Skillnaden i ljud mellan öppna och stängda hörlurar
Naturligtvis är det faktum att det finns både öppna och stängda studiohörlurar inte bara en designfråga: det påverkar starkt hörlurarnas ljudegenskaper, med alla möjliga fördelar och nackdelar kopplade till det.
Genom sin konstruktion, är stängda hörlurar som ATH M50X mycket väl isolerade från omgivande ljud — vilket, jag håller med om, är ganska logiskt.
Det gör att man kan förbli fördjupad i ljudet, ofta med en “bonus” (som kan vara uppskattad eller inte) av mer framträdande bas, eftersom den stängda konstruktionen tenderar att skapa resonanser i utrymmet mellan dina öron och drivrutinen i varje öronkåpa.
Å andra sidan associeras stängda hörlurar ofta med en mer begränsad stereobild, det vill säga en uppfattning av instrumenten i rummet som är mindre bred och potentiellt mindre exakt.
För öppna hörlurar som HD650 är det precis tvärtom.
Eftersom drivrutinen är exponerad på baksidan av öronkåporna, kommer ljudläckaget att vara betydande, och i båda riktningarna:
- de som är runt omkring dig kommer att höra vad du lyssnar på;
- du kommer att höra allt som händer runt omkring dig, vilket kan hindra dig från att koncentrera dig på ljudet.
Å andra sidan är ljudet vanligtvis bättre i audiophil mening, särskilt när det gäller stereobilden som kommer att vara bredare och av högre kvalitet (du kommer lättare att kunna “höra” positionen av de olika instrumenten i rummet).
På samma sätt har man ofta en bättre återgivning av transienta ljud, och lite mindre mättnad.
När det gäller frekvenser, kommer öppna hörlurar vanligtvis att vara mer platta, mer neutrala — men på bekostnad av bas som ofta är underrepresenterad (vilket troligen kommer att störa vissa beatmakers…).
Vilken hörlur för vilken användning?
Du har nog gissat: beroende på din användning, behöver du ibland en öppen monitorhörlur och ibland en stängd monitorhörlur.
Stängda hörlurar är mindre benägna att läcka ljud tack vare sin överlägsna isolering, vilket gör dem till mycket bra inspelningshörlurar.
Till exempel för att lyssna på ett ackompanjemang när du spelar in din röst.
Det kommer att vara mindre ljudläckage (bleed) från hörlurarna in i mikrofonen.
Och i detta typ av användning är nog precisionen i stereobilden eller frekvenserna mycket mindre viktig.
Å andra sidan bör öppna hörlurar vanligtvis undvikas för inspelning, eftersom ljudläckor kan plockas upp av mikrofonen som du spelar in med, särskilt om den är mycket känslig.
Å andra sidan gör deras mycket bra stereobild och relativa neutralitet när det gäller frekvensrespons dem till mycket bra hörlurar för mixning och mastering.
Idealiskt sett bör du därför ha minst två hörlurar i ditt hemmastudio: en för inspelning och en för mixning.
Men av budgetskäl är denna typ av konfiguration inte alltid möjlig — i så fall kan det till exempel vara intressant:
- antingen att prioritera en öppen hörlur, eftersom den kommer att ha ett mer transparent ljud vilket är avgörande vid mixning. För inspelningsfaserna och monitoreringen kan du alltid använda grundläggande in-ear hörlurar i ett första skede;
- eller att skaffa en mycket bra stängd hörlur, som därmed kan användas både för mixning och inspelning.
Frekvensresponsen hos studiohörlurar
Om du tittar på specifikationerna för kommersiella hörlurar — oavsett om de är studiohörlurar eller inte — kommer du att märka att tillverkarna alltid anger ett frekvensområde, ofta under namnet “bandbredd”.
Till exempel:
Bandbredd: 10 – 32 000 Hz
Det är helt enkelt det frekvensområde som hörlurarna kan avge ljud.
Människor kan i genomsnitt höra ljud från 20 till 20 000 Hz. Därför är det detta frekvensområde som vi arbetar med för att mixa. Därför har CD-skivor en samplingsfrekvens på 44100 Hz.
Problemet är att de flesta tillverkare annonserar för sina hörlurar med bandbredd som överstiger detta område på 20 till 20 000 Hz.
Här är några exempel:
| Hörlurar | Bandbredd |
|---|---|
| beyerdynamic DT 770 | 5 – 35 000 Hz |
| beyerdynamic DT 880 | 5 – 35 000 Hz |
| Audio Technica M50X | 15 – 28 000 Hz |
| Superlux HD-681 | 10 – 30 000 Hz |
| AKG K-702 | 10 – 39 800 Hz |
| Focal Clear Professional | 5 – 28 000 Hz |
Med andra ord, informationen i sig är helt värdelös: ett par hörlurar som kan generera ljud över ett större frekvensområde är inte en garanti för kvalitet.
Jag vill bevisa detta med att Focal-hörlurarna, som faktiskt har den minsta bandbredden, är 8 till 60 gånger dyrare än de andra hörlurarna på listan.
Å andra sidan, tycker jag att det är mycket mer intressant att titta på hörlurarnas frekvenskurva.
För faktiskt, inga hörlurar är helt platta: beroende på frekvensen återges signalen aldrig med samma volym. Inte ens på professionella ljudhörlurar.
Det finns inga perfekta hörlurar.
Och som ni kan se i följande diagram kan variationerna mellan olika hörlurar vara betydande:

Att titta på denna typ av kurva kan ge dig en uppfattning om hörlurarnas beteende.
Du kan därmed identifiera om basen kommer att vara väl representerad i de hörlurar du vill köpa, eller inte.
Dessutom, om du letar efter ett par studiohörlurar för mixning, kommer du förmodligen att rikta dig mot hörlurar vars frekvenskurva är relativt platt. Till exempel, i diagrammet är den blå kurvan för AKG K240 mkII ganska bra.
Men kom ihåg att frekvenskurvan inte säger allt: den ger dig ingen information om signalens distorsion eller klarheten med vilken signalen återges.
Med andra ord, den låter dig identifiera vissa egenskaper hos hörlurarna, men den säger inte om de låter bra.
Observera: frekvenskurvorna för monitorhörlurar publiceras sällan av tillverkaren, men det är möjligt att få tillgång till mätningar utförda av olika webbplatser.
Jag rekommenderar särskilt webbplatsen Reference Audio Analyzer, som gör det enkelt att jämföra kurvor på ett diagram.
Impedans och känslighet hos studiohörlurar
I specifikationerna för studiohörlurar hittar man vanligtvis värden för impedans och känslighet.
Impedans är en elektrisk parameter som materialiserar hur hörlurarna kommer att motstå strömflödet. Den mäts i ohm (Ω).
Känslighet, å sin sida, motsvarar ett mått på volymen som avges av ett par hörlurar vid en specifik effekt. Den mäts i dB SPL/mW eller dB SPL/V.
Dessa två parametrar är viktiga, eftersom de tillsammans kommer att påverka både utgångsnivån för monitorhörlurarna och deras frekvensrespons.
Problemet är att tillverkarna inte alltid är särskilt tydliga med dessa två siffror:
- impedansen varierar alltid beroende på signalens frekvens, det värde i Ohm som visas på databladen är alltid ett genomsnitt;
- enheten anges inte alltid för känsligheten;
- känsligheten utelämnas ibland helt från databladen;
- etc.
Så vad ska man göra?
Om du vill gå på djupet i ämnet för att säkerställa att ditt hörlurar passar bäst med resten av din utrustning, rekommenderar jag att du läser min detaljerade artikel om impedans och känslighet hos hörlurar.
Men för en enklare och kanske mer pragmatisk version, här är hur du väljer dina hörlurar baserat på dessa två parametrar:
Välja impedansen för sina studiohörlurar
Först och främst, låt oss enas om: det finns inget rätt eller fel värde på impedans.
Till exempel kan ett bra hörlurar ha både hög och låg impedans.
Det som är viktigt att förstå är att beroende på vilken utrustning du kopplar dina hörlurar till, kan impedansen spela en avgörande roll för den maximala volym som de kan leverera.
Till exempel är det mycket osannolikt att ett hörlurar med 600 Ohm kan användas under bra förhållanden om du kopplar det till en USB-driven gränssnitt eller en telefon: volymen kommer troligen att vara (mycket) låg.
Med ett hörlurar på 32 ohm, å andra sidan, inga problem alls…
Men vilken impedans ska man välja?
Här är en tabell som sammanfattar, på ett förenklat sätt, den impedans du bör sikta på beroende på din användning.
| Användning | Rekommenderad impedans |
|---|---|
| Lyssna på smartphone, surfplatta, PC eller bärbar dator… | 50 ohm max |
| Studioanvändning, hemstudio eller DJ (USB-driven gränssnitt) | 32 – 100 ohm |
| Studioanvändning, hemstudio eller DJ (väggansluten gränssnitt) | 32 – 250 ohm (men man kan ofta gå högre) |
| Audiophile-användning med en dedikerad hörlursförstärkare | 250 ohm och mer (men hörlurar under 250 ohm fungerar också mycket bra) |
Välja känsligheten för sina studiohörlurar
Känsligheten är ett lite mer komplicerat ämne, särskilt eftersom (som jag nämnde tidigare) tillverkarna inte alltid är tydliga med de värden de anger.
Så länge du letar efter ett studiohörlurar och inte ett audiophile-hörlurar kopplat till en specifik hörlursförstärkare, är det enklaste att inte lägga för mycket tid på att titta på denna parameter.
Om du väljer rätt impedans för dina monitorhörlurar, och om de tillhör standardmodellerna för studio (typiskt, hörlurarna i min urval lite längre ner i artikeln) — då kommer du inte att stöta på några problem.
Detta sagt, kanske du vill koppla dina hörlurar till en dedikerad förstärkare istället för till din ljudgränssnitt, till exempel om du behöver fler hörlursutgångar, eller för att njuta av bättre ljudkvalitet.
👉 I så fall, glöm inte att kolla in min artikel om hörlursförstärkare.
Komforten hos hörlurarna
Trots allt, om du köper ett hörlurar för att mixa eller spela in i din studio, kommer du troligen att ha det på huvudet under längre perioder.
Det är därför viktigt att identifiera om hörlurarna är bekväma. Var uppmärksam på kommentarer om detta aspekt för att undvika att få ett hörlurar som trycker för hårt på huvudet eller som blir för varmt.
Särskilt om du bär glasögon.

Vidare, bortom frågan om komfort när monitorhörlurarna bärs på huvudet, måste man också ta hänsyn till användarvänligheten.
Till exempel:
- vissa hörlurar har en avtagbar kabel, andra har inte;
- vissa hörlurar har en mycket lång och rak kabel, medan andra erbjuder kortare kablar men i spiral;
- vissa hörlurar är tyngre än andra;
- etc.
Notera att vissa hörlurar innehåller tillbehör som möjliggör anpassning av upplevelsen: val av flera kablar, extra öronkuddar i ett annat material…
Anslutningar för studiohörlurar
Det är naturligtvis viktigt att vara uppmärksam på de anslutningar som finns tillgängliga på hörlurarna.
För att koppla dina hörlurar till studioutrustning, som en ljudgränssnitt eller vissa gitarrförstärkare, behöver du en 6,35 mm jackkontakt (jack 1/4″). Det är den mest robusta anslutningen, och det är därför den används.
Men om du vill koppla dina hörlurar till enheter som smartphones, kan det vara bra att också ha tillgång till en 3,5 mm jackkontakt (mini-jack).
Generellt sett levereras de flesta hörlurar med adaptrar, vilket gör valet mycket enklare.
För övrigt, om du köper ett av de hörlurar som jag rekommenderar i den här artikeln, bör du inte ha några särskilda problem: de har alla denna typ av adapter.
Men var uppmärksam på denna “anslutning”-aspekt om du riktar dig mot andra modeller, för att undvika obehagliga överraskningar.
Priset på studiohörlurar
Priset är alltid en avgörande faktor. Jag slår därför in öppna dörrar genom att säga “ta hänsyn till priset när du väljer dina MAO-hörlurar”.
Men jag ville uppmärksamma er på att det inte finns något absolut förhållande mellan pris och kvalitet på hörlurarna.
Åtminstone finns det inget som gör att du kan påstå i förväg att ett par hörlurar för 120 euro är bättre än ett par hörlurar för 80 euro.
Så vad är det verkliga priset på ett bra studiohörlurar?
Klart, undvik lågprissegmentet, om du verkligen inte har något val.
Visst, det finns vissa hörlurar som K240 mkII från AKG som gör det möjligt att mixa under bra förhållanden till ett ganska överkomligt pris, men tänk istället att för att få ett bra professionellt studiohörlurar, bör man generellt sikta på minst 80 – 150 euro.
Över 150 euro, däremot, tycker jag att man går mot riktigt högkvalitativa studiohörlurar, eller audiophile hörlurar.
Visst, de kan ge en ljudkvalitet av mycket hög kvalitet, och jag rekommenderar faktiskt några i den här artikeln — men låt oss inte glömma att ett par hörlurar aldrig är perfekta. Så om det inte är något problem för dig budgetmässigt, vet att det inte finns några större problem med att hålla sig till mer standardpriser, som redan ger dig tillgång till mycket bra inspelnings- eller mixhörlurar, vilket är mer än tillräckligt om du är nybörjare.
De bästa studio- och hemmastudiohörlurarna
För att hjälpa dig i din sökning, här är ett urval av 10 av de bästa professionella studiohörlurarna.
Naturligtvis finns det andra bra hörlurar, men dessa är enligt mig bland de pålitliga referenserna som utan tvekan kommer att tillfredsställa dig.
1. AKG K240 MKII

Märke: AKG
Typ: Semi-öppen
Frekvensområde: 15 – 25 000 Hz
Impedans: 55 Ohm
Min huvudrekommendation för personer med en liten budget som söker ett bra hörlurar för mixning.
Med en trevlig och igenkännbar design är K240 MKII från AKG flexibel och ganska bekväm: den trycker inte för mycket på huvudet, även om du bär glasögon.
Den levereras dessutom med velourkuddar som du kan montera istället för de redan installerade konstläderkuddarna för att maximera användarkomforten (åtminstone är det vad jag har gjort med mina).
När det gäller ljud: naturligtvis, med tanke på priset, kan det inte vara perfekt. Detta sagt, AKG K240 MKII erbjuder ett ljud med bra definition och framför allt välbalanserat.
Resultatet är att det kan verka lite tråkigt eftersom det inte försöker förbättra ljudet som det sprider — vilket är en bra sak för ett hörlurar avsett för mixning och mastering.
Bassarna finns där men är inte heller framträdande, vilket gör dem svåra att justera enligt min smak: man känner att man inte har ett slutet hörlurar.
Den stereobild som erbjuds är bra och bred: en verklig njutning, även om det saknas lite precision i mellanregistret.
Sammanfattningsvis, ett bra öppet studiohörlurar, särskilt för nybörjare.
👉 Klicka här för att jämföra priserna på K240 MKII på: Thomann Amazon Woodbrass
2. beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm

Märke: beyerdynamic
Typ: Sluten
Frekvensområde: 5 – 35 000 Hz
Impedans: 80 Ohm
DT 770 är en klassiker bland klassikerna när det kommer till proffsstudiohörlurar.
Det är verkligen hörlurarna för övervakning par excellence för studio och hemmastudio.
Byggkvaliteten är solid och förstärkt med en metallram av hög kvalitet.
Designen, som också är lätt att känna igen (“åh, en beyerdynamic-hörlur!”), är trevlig och estetisk: hörlurarna utstrålar seriösitet.
Som standard levereras DT 770 med velourkuddar som är särskilt bekväma: de är därför trevliga att bära, även om de kan trycka lite på huvudet efter en längre tid. Inget outhärdligt dock.
När det gäller ljudet tycker jag att det är verkligen fantastiskt: svårt att hitta något att klaga på med ett så detaljerat ljud.
Visst, stereobilden är mer samlad än vad man skulle få på ett öppet par hörlurar, men DT 770 möjliggör utan problem kritisk lyssning.
Deras basåtergivning, ren och utan distortion, gör det möjligt att effektivt kontrollera och mixa den nedre delen av frekvensspektrumet i din mix.
De isolerar också mycket bra från externa ljud, vilket gör dem särskilt användbara för inspelning — dock är de en av de slutna hörlurarna som jag skulle lita mer på för att hantera en mixning.
Och om du vill ha ett bra professionellt ljudhörlurar för musikproduktion eller för icke-studioanvändning, kommer DT 770 från beyerdynamic också att hitta sin plats hos dig (för övrigt, jag köpte till och med ett till min fru…).
👉 Klicka här för att jämföra priserna på DT 770 på: Thomann Amazon Woodbrass
3. Audio Technica ATH-M50x

Märke: Audio Technica
Typ: Sluten
Frekvensområde: 15 – 28 000 Hz
Impedans: 38 Ohm
En annan hörlur som ofta används i studio och hemmastudio, och som är lite av ett alternativ till DT 770 som vi nämnde tidigare.
Utvecklingen av M50, den har en ram med visserligen en hel del plastdelar, men mycket solid (såvida du inte misshandlar den, förstås).
Kuddarna är i konstläder, och de kan bli lite varma efter en längre tid — utan att det är outhärdligt dock.
Hörlurarna omsluter örat bra utan att trycka för mycket och erbjuder en bra isolering som gör det lätt att koncentrera sig på ljudet.
Slutligen, för att avsluta med den fysiska aspekten, levereras den med två kablar: en är rak och den andra är spiralformad, vilket gör att du kan välja den som passar dig bäst.
Nivå ljud, impedansen är ganska låg vilket gör att M50X kan anpassas till de flesta system: ljudgränssnitt, PC, smartphones…
Ljudet är trevligt och livligt, med baser som visserligen är något framträdande men mycket rena: ingen oönskad mättnad. Notera för övrigt att denna framträdande bas gör det till ett mycket bra hörlurar för studioinspelning, eftersom de hjälper personen som spelar in att verkligen känna takten.
Jag tycker också att de är trevliga som MAO-hörlurar för beatmaking eller musikproduktion mer allmänt, eftersom ljudet verkligen är behagligt och klart.
Den genomsnittliga stereobilden samt en lätt urholkning i mellanregistret gör att det ur ett teoretiskt perspektiv inte är perfekt för mixning — det sagt, mixarna som görs med dessa hörlurar tenderar att låta bra på andra lyssningssystem.
Därför tycker jag att denna M50X är extremt mångsidig, i slutändan: för mig är det ett av de bästa slutna studiohörlurarna i denna prisklass.
👉 Klicka här för att jämföra priser på ATH-M50X på: Thomann Amazon Woodbrass
4. Sennheiser HD 280 PRO

Märke: Sennheiser
Typ: Sluten
Frekvensområde: 8 – 25 000 Hz
Impedans: 64 Ohm
Ett hörlurar som är vanligt i studion och mycket intressant för inspelning, trots några brister.
Nivå tillverkningskvalitet, HD 280 PRO från Sennheiser bockar av rutor: visserligen är det gjort av plast, men det håller över tid.
Det levereras med en vriden kabel, vilket är uppskattat trots att den tyvärr inte är avtagbar.
Dämpningen är mycket bra (32 dB), vilket är idealiskt för att undvika att hörlurarna läcker in i mikrofonerna vid ljudupptagning.
När det gäller ljud är HD 280 PRO verkligen effektivt för inspelning men klart inte mitt första val för allt som rör mixning.
Det är faktiskt inte helt balanserat, med en lätt framträdande bas på vissa modeller men framför allt underrepresenterade diskantfrekvenser från 7 eller 8 000 Hz.
Resultatet är att mellanregistret tenderar att sticka ut, vilket kan störa vissa personer men är praktiskt för att höra ljudet bra när man spelar in i en något bullrig miljö (som inspelning av trummor till exempel).
Med tanke på det mycket rimliga priset är HD 280 Pro för mig en bra investering om du letar efter ett hörlurar för inspelning.
👉 Klicka här för att jämföra priser på HD 280 PRO på: Thomann Amazon Woodbrass
5. beyerdynamic DT 880 250 Ohm

Märke: beyerdynamic
Typ: Semi-öppen
Frekvensområde: 5 – 35 000 Hz
Impedans: 250 Ohm
Ett kvalitets hörlurar — lite motsvarigheten till DT 770 som nämndes tidigare, men i semi-öppen konfiguration.
Utan överraskning hittar vi de karakteristiska velourkuddarna som förhindrar att hörlurarna blir för varma när de bärs under en längre tid, samt samma robusta metallram som ger förtroende.
Allt är made in Germany, och det syns.
Förutom att vara bekväm, erbjuder DT 880 en trevlig och mycket detaljerad ljudkvalitet, precis som många andra DT-modeller från samma märke.
Neutral i bas och mellanregister, har den dock en närvarotopp i diskanten, mellan 4 och 10 kHz, vilket gör att den låter lite bländande.
Men å andra sidan, det är möjligt att höra enormt mycket detaljer i ljudet, och dess öppna konstruktion gör den till ett utmärkt hörlurar för mixning och mastering.
Var försiktig med impedansen på 250 Ohm, som är lite hög, och som därför kan vara begränsande för USB-drivna gränssnitt eller för användning med smartphone.
👉 Klicka här för att jämföra priser på DT 880 på: Thomann Amazon Woodbrass
6. Sennheiser HD 650

Märke: Sennheiser
Typ: Öppen
Frekvensområde: 10 – 41 000 Hz
Impedans: 300 Ohm
Visserligen lite dyr, men Sennheiser HD 650 är ändå en referens inom ljudhörlurar.
Tillverkningen är pålitlig, robust, och hörlurarna är generellt sett bekväma och lätta, med velourkuddar.
Kabeln är avtagbar, men har en lite speciell kontakt (på hörlursidan förstås — på andra sidan är det en standard jackkontakt).
Som en öppen studiohörlur, finns det nödvändigtvis mycket läckage: nästan omöjligt att använda för inspelning.
För att mixa eller mastera en låt är det dock ett mycket bra val eftersom det möjliggör arbete med stor precision.
Ljudet är mycket neutralt, välbalanserat. Mellanregister och diskant är naturliga; basen är närvarande men kanske inte tillräckligt framträdande.
Stereobilden är utmärkt.
Överlag erbjuder HD 650 ett klart och livligt ljud, och det låter dig höra enormt mycket som du troligen inte skulle lägga märke till med andra hörlurar — vilket också gör det till en bra audiophile-hörlur.
Var försiktig med den höga impedansen, som kanske inte fungerar med alla ljudkort… men man känner verkligen att det är en professionell ljudhörlur.
👉 Klicka här för att jämföra priser på HD 650 på: Thomann Amazon Woodbrass
7. AKG K702

Märke: AKG
Typ: Öppen
Frekvensområde: 10 – 39 800 Hz
Impedans: 62 Ohm
En annan trevlig hörlur från AKG, tillverkad i Österrike.
K702 är särskilt bekväm, även om du bär hörlurarna länge eller om det är varmt.
Man uppskattar särskilt den avtagbara kabeln och de velourkuddar som är installerade som standard.
För att verkligen kunna njuta av ljudet från dessa hörlurar är det viktigt att ha en bra hörlursförstärkare.
Ut med, så att säga, och åtminstone enligt min smak, USB-drivna gränssnitt — även om volymen verkar korrekt, kommer ljudkvaliteten inte att vara maximal.
Om du å andra sidan har en bra hörlursförstärkare, är ljudet som K702 levererar av mycket hög kvalitet, med en bred stereobild och massor av definition.
Särskilt är dess återgivning av ljudens djup mycket bra: det är lätt att skilja mellan ett “nära” ljud och ett “avlägset” ljud.
Naturligtvis är basen mindre närvarande än den skulle vara på ett slutet headset, men vid lyssning framträder många detaljer, vilket är idealiskt för att hantera balansen mellan instrument i en mixningskontext.
Med andra ord, ett bra studiohörlurar för mixning och mastering.
👉 Klicka här för att jämföra priserna på K702 på: Thomann Amazon Woodbrass
8. Audio Technica ATH-R70Xa

Märke: Audio Technica
Typ: Öppen
Frekvensområde: 5 – 40 000 Hz
Impedans: 470 Ohm
Ett ganska högklassigt studiohörlurar, av professionell kvalitet, från Audio Technica, med en därmed ganska hög prislapp men som fortfarande är relativt tillgänglig.
Designen är modern men speciell, särskilt när det kommer till bygeln: alla kommer inte att gilla den.
Hörlurarna är bekväma, och kabeln är avtagbar, precis som på ATH-M50X som vi nämnde tidigare.
Var försiktig om du köper dessa hörlurar: impedansen är mycket hög (470 Ω) — vilket kommer att hindra användning under bra förhållanden med smartphones eller USB-drivna gränssnitt.
En konkurrent till Sennheiser HD 650, ljudet är precis och av hög kvalitet.
Hela frekvensspektrumet är balanserat, med utmärkt återgivning av dynamik och detaljer, vilket gör att man kan hantera mixning och mastering med fullt förtroende. Stereobilden är också ganska bred, vilket är uppskattat.
👉 Klicka här för att jämföra priserna på ATH-R70Xa på: Thomann Amazon Woodbrass
9. Sony MDR 7506

Märke: Sony
Typ: Sluten
Frekvensområde: 10 – 20 000 Hz
Impedans: 63 Ohm
En alternativ till HD 280 Pro för inspelning, även om jag skulle ge en liten fördel till den senare.
Vanlig i studio, designen är ganska grundläggande: det handlar framför allt om ett funktionellt monitorhörlurar.
Eftersom den är sluten, finns det inte mycket ljudläckage utåt.
Jag säger “inte mycket”, eftersom det finns lite ändå.
Klart och tydligt, MDR 7506 är inte alls gjord för mixning, men den används ofta för inspelning.
Ljudet är inriktat på mellanregister / diskant, som snabbt kan bli aggressiva.
Men samtidigt, tack vare detta överskott av något glänsande frekvenser, fyller MDR 7506 sin roll som inspelningshörlurar väl eftersom den hjälper till att höra mixen över den konstnärliga prestationen.
Dessutom är den också mycket praktisk för att upptäcka vissa problem under redigeringen.
Så en referenshörlur, men med brister som man verkligen måste vara medveten om innan man skaffar sig den.
👉 Klicka här för att jämföra priserna på MDR 7506 på: Thomann Amazon Woodbrass
10. OLLO Audio X1

Märke: OLLO Audio
Typ: Öppen
Frekvensområde: 5 – 22 000 Hz
Impedans: 32 Ohm
Slutligen, sista alternativet på denna lista, en mycket trevlig öppen hörlur från OLLO Audio.
Egentligen använder jag själv den tidigare versionen, S5X, som jag till och med testade på sidorna av Projet Home Studio.
X1 är i samma anda, och för mig, i denna prisklass, är det en av de bästa hörlurarna för att mixa i studio: ljudet är av hög kvalitet och erbjuder mängder av användbara detaljer för mixning och mastering.
Frekvensresponsen är bra, och hörlurarna levereras till och med med en kalibreringsplugin som låter dig förbättra dem ytterligare.
Distorison är nästan obefintlig, allt låter mycket bra och dessutom är hörlurarna bekväma!
Visst, det är inte billigt, men om du verkligen vill investera i ett mycket bra par hörlurar utan att gå upp till ultra high-end hörlurar för 1000€, tycker jag att Ollo X1 verkligen är ett extremt intressant alternativ.
👉 Klicka här för att jämföra priserna på Ollo X1 på: Thomann Amazon Woodbrass
Jämförelsetabell för de bästa studiohörlurarna
För att förenkla valet har jag sammanställt alla hörlurar från urvalet ovan i en jämförelsetabell.
Tips: du kan rulla horisontellt i tabellen med hjälp av rullningsfältet (på PC) eller genom att dra den från vänster till höger (på smartphone).
| AKG K240 MKII | beyerdynamic DT 770 | Audio-Technica ATH-M50X | Sennheiser HD 280 PRO | beyerdynamic DT 880 | Sennheiser HD 650 | AKG K702 | Audio-Technica ATH-R70Xa | Sony MDR 7506 | OLLO Audio X1 | |
| Bild | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Typ | Halvöppen | Stängd | Stängd | Stängd | Halvöppen | Öppen | Öppen | Öppen | Stängd | Öppen |
| Frekvensomfång | 15 – 25 000 Hz | 5 – 35 000 Hz | 15 – 28 000 Hz | 8 – 25 000 Hz | 5 – 35 000 Hz | 10 – 41 000 Hz | 10 – 39 800 Hz | 5 – 40 000 Hz | 10 – 20 000 Hz | 5 – 22 000 Hz |
| Impedans | 55 Ω | 80 Ω | 38 Ω | 64 Ω | 250 Ω | 300 Ω | 62 Ω | 470 Ω | 63 Ω | 32 Ω |
| Kommentar | Mycket bra mixhörlurar för liten budget | En referenshörlur för inspelning, men också för mixning | Mycket bra stängd hörlur för inspelning eller MAO | Standard för studiohörlurar för inspelning | Mycket bra hörlur för mixning eller mastering | En hörlur som ofta används för mixning. Observera att impedansen är hög | Mycket effektiv för mixning och mastering, men kräver en bra hörlursförstärkare | Mycket bra öppen hörlur, mycket detaljerad | En referens bland inspelningshörlurar, även om den har sina brister | En högkvalitativ hörlur för mixning och mastering |
| Se pris på | Thomann Amazon Woodbrass | Thomann Amazon Woodbrass | Thomann Amazon Woodbrass | Thomann Amazon Woodbrass | Thomann Amazon Woodbrass | Thomann Amazon Woodbrass | Thomann Amazon Woodbrass | Thomann Amazon Woodbrass | Thomann Amazon Woodbrass | Thomann Amazon Woodbrass |
FAQ för studiohörlurar
Utöver rekommendationerna för studiohörlurar ovan, här är några svar på vanliga frågor om studiohörlurar.
Måste man ha två hörlurar, en öppen och en stängd?
Absolut? Nej!
Man kan mycket väl spela in och mixa, till exempel, med en Audio Technica M50X, som är en stängd hörlur.
Men jag tror att i en hemmastudio som strävar efter en lite “professionell”, lite seriös, approach, är det mycket meningsfullt att ha både en stängd hörlur för inspelning och en öppen hörlur för mixning och mastering tack vare dess större neutralitet och bredare stereobild.
Kan man använda Bluetooth-hörlurar?
För inspelning, varför inte även om det kan lägga till en latens.
För mixning och mastering, absolut inte: det är viktigt att ha en högkvalitativ konverteringsenhet för att undvika att skada signalen. I detta avseende skulle jag därför hellre lita på konverterarna i din ljudgränssnitt…
Kan man använda Beats / Bose / [hörlursmärke som inte är studioinriktat]?
99% av tiden är det en dålig idé.
Om du inte har något val, ingen budget, att du redan har ett par Beats-hörlurar och vill göra musik, självklart: använd dem.
Men i princip är det bättre att undvika: kommersiella hörlurar som är mer inriktade på musiklyssning syftar främst till att göra musiken så trevlig som möjligt.
Specifikt genom att artificiellt förstärka basen.
Undvik därför dessa hörlurar, särskilt för mixning och mastering, och rikta dig istället mot riktiga professionella studiohörlurar.
Behöver nya hörlurar en inkörningsperiod?
Lite som nya högtalare eller en ny bil, behöver vissa hörlurar en inkörningsperiod.
Det betyder att innan de levererar maximal prestanda, kräver de en anpassningstid.
För detta är det bäst att låta hörlurarna vara anslutna ensamma, med musik som spelas i loop och/eller rosa brus. Det finns ingen “standard” varaktighet, men du kan betrakta att under de första 20-50 timmarna av lyssnande kommer de inte att vara på sin maximala kvalitetsnivå.
Tveka inte att göra denna inkörning i successiva volymsteg, snarare än att utsätta dem för höga volymer från början som teoretiskt sett kan ha en negativ effekt.
Kan man använda stängda hörlurar för mixning och mastering?
Idealiskt sett, för denna typ av tillämpning, är det bäst att använda öppna hörlurar.
Som jag nämnde tidigare i artikeln, tillåter de en bredare stereobild och är generellt sett plattare över hela frekvensspektrumet (på bekostnad av bas som ofta är något mindre närvarande).
Men om din budget till exempel inte tillåter det, kan du mycket väl tänka dig att mixa med stängda hörlurar.
Var dock uppmärksam på vilken modell du väljer för att undvika att hamna på något som inte är lämpligt.
Obs: i urvalet av stängda hörlurar i denna artikel anger jag de som också kan användas för mixning.
Kan man använda studiohörlurar för att lyssna på musik?
Ja, du kan mycket väl använda dina studiohörlurar för att lyssna på musik, oavsett om det är i en audiophil kontext eller bara på väg till jobbet.
Typiskt sett använder jag regelbundet mina M50X när jag tar tåget, eller under samtal från min PC.
Beroende på hörlurarna kan det dock vara möjligt att upplevelsen inte är perfekt: faktiskt tenderar studiohörlurar att vara ganska neutrala, medan vissa hörlurar som är mer inriktade på sporadisk lyssning kommer att vara mer färgade, vilket kommer att ha en förbättrande effekt på musiken.
Kan man använda hörlurar med aktiv brusreducering?
Nej, för mig är denna typ av hörlurar att undvika i studion.
Eftersom denna typ av hörlur påverkar frekvensresponsen och helt enkelt innehållet i det ljud som avges, rekommenderas det inte att använda dem i studio eller hemmastudio.
Finns det studiohörlurar med mikrofon?
Nej, såvitt jag vet finns det inga (bra) hörlurar som är dedikerade för studioanvändning och samtidigt har en mikrofon.
Vilka är de bästa hörlurarna för rap / rock / techno…?
I studio-/hemmastudio-universumet är ljudhörlurar inte kopplade till specifika musikstilar.
Potentiellt, så länge hörluren ger rätt information, kan du använda den för vilken genre som helst.
Detta sagt, om du gör musik där basarna är verkligen viktiga, kan det vara värt att investera, för en första modell, i en hörlur som går tillräckligt djupt som M50X.
Sammanfattning
Där har ni, ni har nu all information ni behöver för att välja er nästa professionella studiohörlur, oavsett om det är för en MAO-inriktad användning, beatmaking, inspelning eller mixning.
👉 Om ni också behöver högtalare till er studio, kolla in min detaljerade guide om monitorhögtalare.
Annars:
👉 Fortsätt läsa genom att kolla in mina andra rekommendationer för home studio-utrustning 😉